Almanya Eğitim Danışmanlığı Tel: 0 212 543 58 06 Almanya Eğitim Danışmanlığı Whatsapp: 0 535 712 07 90

Work and travel işlerinde kazançlar

Work and travel işlerinde kazançlar koşullar nasıldır ?

work-and-travel-is-gorusmesi

Work and travel programında katılımcı için en önemli nokta kim ne derse desin Türkiye’de iken budur. Tüm katılımcılar uzunca bir bekleyişten sora kendilerince en iyi işin kendi işleri olmasını isterler. Ve bu anlamda work and travel iş fuarlarında diğer katılımcılarla yarışırlar. Hal böyle iken dilerseniz en çok kazandıran work and travel işlerine girmeden önce  work and travel işlerinde sorulan sorular ve cevaplara bir göz atalım.

Work And Travel programında ne kadar kazanılır?
Arkadaşlar Amerika’da ortalama  yasal asgari 5.15  dolardır. Bu bazı eyaletlerde farklılık gösterebilir ama arada öyle büyük bir uçurum yoktur. Fakat bilmeniz gereken önemli bir nokta var ki o da bahşişli work and travel işlerinde yasal ücret 2.13 usd’dir.Ama hemen panik yapmayın ( Work and Travel danışmanlığı yaptığım dönemlerde bu işlere öğrencileri ikna etmek hiç te kolay olmazdı bu anlamda herkesi anlıyorum )  bahşişlerle en az kazancınız 5.15 USD’nin altına düşmez. Daha fazlası ise cabası. Genelleme yaparsam Work And Travel programı Türk öğrencilerin çoğu saatte 6 – 7.5 USD arasında kazanmaktadır.

Work And Travel programında haftada kaç saat çalışılır?
Work and travel programında haftada ortalama 30 – 40 saat arası çalışılır. Özellikle sezonun yoğun olduğu aylarda haftalık çalışma saati artarken; hava koşulları, işlerdeki düşüş vs. gibi nedenlerle bazı haftalarda çalışma saatleri haftada 30 saat ve altına düşebilir.

Work And Travel program süresi
Work and travel usa programı 3 ay ile 4 ay arasında bir süreyi kapsar. ( 5,5 ay kalanı da gördük çok şükür ).Work and travel programına başlanabilecek en erken tarih 15 Mayıs; en geç tarih ise Temmuz ilk haftadır’dır. Çalışma süresi bittikten sonra, programı başarıyla tamamlayan Work And Travel (WAT) katılımcıları 1 ay boyunca yalnızca Travel için ABD’de kalabilirler. ( Bu dönemde bazı work and travel katılımcıları biraz daha çalışayım şeklinde harekt ediyor. Gez kardeşim gez )

 

İşte Work and Travel İşleri

Amusement Park Attendant: Bir dönemin en popüler işleriydiler, halen work and travel katılımcılarının en çok tercih ettiği work and travel işidir. Özelikle Universal Studios, Sea World, Paramount, Bush Garden, Lagoon Amusement Park , Six Flags … gibi kendi alanlarında dünya markalarından olan bu işyerlerinde iş tecrübesi oldukça önemlidir. ( geçen yıllarda yaşanan bazı tatsızlıklardan dolayı bu işyerlerinin bazıları artık work and travel katılımcısı kabul etmiyor ) Ama en çok işten kovulmaların da yaşandığı iş alanı olduğu unutulmamalıdır. Eğer iş disiplininiz yoksa, sırf içinde eğlence parkı geçiyor diye bu işi tercih etmeyin. İnanın bana günde 5-6 saat Amerika’da kavurucu sıcağın altında geçirmek hiç de kolay değildir. Eğlence merkezi çalışanı, bilet veya hediyelik eşya satışı, stand sorumlusu, oyun makinelerinde farklı görevler ( operatörlük artık yasak bilginiz olsun )

Bartender – Barmen-Barmaid: 21 yaşın üzerindeyseniz, iyi düzeyde ingilizceniz ve bu alanda ciddi bir iş tecrübeniz var vede size böyle bir iş sunuluyorsa kabul et, kabul et. ( Tabi iş sözleşmesini de bir oku lütfen. Saat ücreti nedir, senden tam olarak ne isteniyor, konaklama nasıl, ücretler, mesafe, kalacağın yerin özelikleri…vs ) Ortalama 10.USD üzeri kazanabilirsiniz. Bahşiş varsa yaşadınız. ( Muhafazakar öğrenci kardeşlerin bu işten uzak dursunlar dememe gerek gerek yok sanırım )

Busser- Komi: Restoranlarda tabak ve masaların efendisi olabileceğiniz bu iş Amerika’da yaygın öğrenci işlerinden biridir. Orta düzey bir iştir. Kimsenin etlisine sütlüsüne karışmam ‘ ben tabaklar ve masalar için buradayım’ diyorsanız oh misler gibi sezonu geçirebilir ve saat başına da ortalam 6.5 – 7.0 USD kazanabilirisniz.

Cashier- Kasiyer: Açıkçası 2-3 yıldır bu tarz işleri artık hiç rastlamadım. Market ve  Mağazalarda kasiyerlik işidir. İyi bir sayısal hafızaya sahibim, arı kadar hızlı hareket ederim, hesap makinesi kullanmadan 65+79 x11 = 1.584 ü bulanlardanım diyorsanız , vede bu iş es kaza size sunulmuşsa hemen kabul edin. Ortalama 6.7,5 USD civarında bir saat ücreti kazanacaksınız.

Cleaning – Temizlik Görevlisi:  Genel oalrak otel, market, mağaza gibi yerlerde temizlik işlerini yapmak. WC dahil. Ama iş iştir. Unutmayın kimse sizi Amerika’da yaptığınız iş için asla küçümsemez. Hard Rock Cafe, Mc Donald’s, ünlüz zincir oteleller de üst bugün üst düzey bir müdürün ilk yaptığı iş kesinlikle bu iştir. Küçümsemeyin. Özelikle Turizm Otelcilik eğitimi alan öğrenciler ABD’de staj yapma hayaliniz varsa %100 bu işe bir dönem yapacaksanız hiç kaçarınız yok.

Cook- Aşçılık:  Cafe ve restoranlarda , fast food larda yemek, hamburger, patates, vb kızarma pişirme, pişirme yardımcılığı işidir. Ben illa bişeyler atıştırmak zorundayım diyenler kaçırmasın ( eğer bu işi yaparken bişeyler atıştırdığınız farkedilirse bu kovulma yada çok ciddi bir uyarı alacağınız anlamına gelir.) ortalama kazanç 6 – 7,5 USD

Dishwasher Bulaşıkçılık: bulaşıkların yıkanması gerek.. E birileri de bu işi yapacak. Bazı yerlerde bu iş 8.USD ye kadar çıkabilir. En iyi kaytarılan işdir kesinlikle. 6 – 8 USD

Fast Food  Fast Food Çalışanı: Fast food restoranlarda yemek satışı. 6 – 7,5 USD

Front Desk Clerk – Resepsiyonist: Turizm otelcilik öğrencileri genellikle bu işleri tercih etmeliler. Özelikle herhangi bir zincir otelden geldiyse yer eyalet şehir bence hiç önemli değil kabul edin gitsin. Otel , motel ve hostellerde  resepsiyonda telefonlara bakmak, rezervasyon yapmak 6 – 7,5 USD

Host- Hostess:  Host aranıyor görünse de daha çok bayanların tercih edildiği iş alanı. Restoran girişlerinde müşterileri karşılamak, oturacakları yeri göstermek, menülerini vermek 7 -8 USD

HousekeeperOda Temizliği: Kesinlikle benim en favori işlerimdendir. Eğer gideceğiniz yer marka bir yer ise kesinliklikle gidiniz. Dileyen öğrenciler bu işin yanında 2. bir iş bile bulabilirler. Amerika sıcağında kavrulmaktansa buz gibi klimalı odalarda bu işi yapabilirisniz. İş kolay görünse de aslında zordur. Estetik bir ruha sahip değilseniz bu işten uzak urun.  Hafif temizlik işleri, otel odalarının genel temizlik düzeyinin sağlanması işleri yapılır. 6 – 7,5 USD kazanç mevcut.

Laundry Person- Çamaşırhane Görevlisi: Çamaşırların da yıkanması gerek tabi ki makineler de :) 6 – 7 USD

Lifeguard- Cankurtaran: Red Cross isminde bir sertikaya sahip olmanız gerekir. Eğer bu sertifika sizden istenmiyorsa muhtemelen başka bir iş yapacaksınız demektir. Havuz veya plajlarda gözetmen olarak çalışmak, etrafı kontrol etmek gibi işleri yaparsınız. Son yıllarda en popüler work anda travel işidir. 6 – 7,5 USD arasında bir kazanca sahip olursunuz. Güneş le aranızda sorun varsa bir kez daha düşünün.