Almanya Eğitim Danışmanlığı Tel: 0 212 543 58 06 Almanya Eğitim Danışmanlığı Whatsapp: 0 535 712 07 90

Work and travel hakkında

workandtravelturkey

Work and travel programında sorun yaşamak istemiyorum”. Bu wat programına katılmak isteyen herkesin ama herkesin temennisidir. En başata work and travel katılımcı adayın ve merakla programı bir şekilde araştırdığını düşünen anne ve babaların.

Kısa bir ön açıklama yaparak yazıma başlamak istiyorum.

Bu yazıyı hiç bir ticari kaydı gütmeksizin yazıyorum. Sahibi olduğum kurum hiç bir şekilde work and travel faaliyetleri yapmamaktadır.Yazının herhangi bir yerinden sizi viral yada açık bir şekilde bir kuruma yönlendirmeyeceğim.Dolayısı ile yazdıklarımı tamamen work and travel hakkında açıklayıcı ve son derece tarafsız olarak tavsiyeler içermektedir.  

Önce başlıklarımızı belirleyelim !

 1. Work and travel programı nedir , ne değildir ?
 2. Work and  travel programına ne kadar hazırsınız ? Bu programa katılmayı gerçekten istiyor musunuz ?
 3. Program için kendinize güvenebileceğiniz bir work and travel danışmanlık şirketi ve bir wat danışmanı bulun.
 4. Work and travel’a kiminle gideceksiniz ?
 5. Programa hangi tarihler arasında katılabileceksiniz ?
 6. Programda çalışacağın işi , en az 2-3 ay yaşayacağın şehri çok iyi araştırmalısın. İş sözleşmesini mutlaka çok detaylı bir şekilde oku ! ABD kültürü hakkında bilgi edin
 7. Program hakkında aileyi bilgilendirmek. ABD’de gezerken nasıl bir rota yapacaksın ? Yapmak istediklerini şimdiden planla ve buna göre iyi bütçe hazırla.
 8. Work and travel vize görüşmesine hazır mısınız ? Vize görüşmeniz ne zaman ? Vize için gerekli evraklar nelerdir ?
 9. work and travel uçak bileti satın almak. (Biletini lütfen kendin al )
 10. work and travel için son hazırlıklar neler olmalıdır ? Bavul nasıl hazırlanmalı ? Son dakika work and travel uyarıları …

 

 

Work and travel programı nedir , ne değildir ?

Work and travel turkey ‘ de uzun uzun yazıyorum ama bir kez daha kısa bir özet geçmekte fayda var. Work and travel kesinlikle bir gezi, başlı başına bir ingilizce öğrenme programı değildir. Programda size farklı şehirlerde , farklı katılım tarihlerinde , bilgi ve sahip olduğunuz ingilizce seviyesine uygun olarak çalışabileceğiniz bir iş sunulur. Ve bu işi ABD’de en az 2-3 ay yapmanız istenir. Eğer belli bir düzeyde ingilizce konuşabiliyorsanız bu iş sayesinden ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. Çalışma süresinin sonunda ortalam 1 hafta yada 1 ay kadar süre ile ( okul başlangıç tarihlerinize dikkat etmelisiniz ) Amerika Birşelik Devletlerinde istediğiniz Eyalet ve şehirde gezebilir ve Amerika’nın tadını çıkarabilirsiniz. Work and travel’ın siz nasıl görürseniz görün tanımı budur.

Work and  travel programına ne kadar hazırsınız ? Bu programa katılmayı gerçekten istiyor musunuz ?

Work and travel programına katılmak için belli kriterler var. Bu kriterler Üniversite öğrencisi olmak ( AÖF hariç ), en az intermediate düzeyde ingilizce dil düzeyine sahip olmak ( konuşabiliyor olmak )  ve GPA 4 üzerinden en az 2 olmak. Kriterleriniz uyuyorsa programa katılabilirsiniz. Ancak programa gerçekten katılmak ve Amerikan kültürünü yakından tanımak istiyor musunuz…bunu kendinize sormalısınız…Programa sırf arkadaşlarınız için yada katılmak için katılmamalısınız. Unutmayın 2-3 ay süre ile Amerikan standartlarından bir iş yerinde ciddi ciddi çalışmaya hazır olmalısınız.

Program için kendinize güvenebileceğiniz bir work and travel danışmanlık şirketi ve bir wat danışmanı bulun.

Work and travel şirketleri konusu bence work and travel programı içinde en çok polemik yapılan hatta en çok suistimal edilen konuların başında gelir. Work and travel danışmanlığı sanılanın aksine öyle çok basit bir iş değildir. Hatta bu işin en önemli ayağıdır. ” İşte siz onlara para veriyorsunuz onlarda size danışmanlık yapıyor. Ne var canım bunda ” demeyin. Ben uzun yıllar kendi adıma bu işi yaptım. Öncelikle work and travel danışmanlığı diğer yurtdışı eğitim danışmanlığı programları ile kıyaslandığında kesinlikle daha stresli ve daha zor bir süreci yönetme işidir. Ve her zaman yurtdışı eğitim danışmanları ile work and travel danışmanları arasında hep bir ( af edersiniz ) sidik yarışı söz konusudur. Aynı kurum içinde çalışan yurtdışı eğitim danışmanları  genellikle work and travel danışmanlarını biraz küçük ve basit iş yaptıklarını düşünürler ve öyle bir tuhaf ( !!! ) hava içindedirler. Ancak gözlemleyin work and travel danışmanlığı da yapmayı genellikle istemezler… ‘ Yahu bunlardan bize ne be adam neden üşünmeden bunları yazıyorsun ‘ diyenler olacaktır. Bunu şundan anlatıyorum, kendinize güvenebileceğiniz bir work and travel danışmanı bulduğunuz takdirde o danışmanı gereksiz yere strese sokmayın. O danışman zaten o kurum içinde oldukça stresli, patron stresi, diğer yurtdışı eğitim danışmanları stresi üstüne birde siz stres yaratırsanız inanın bu işten en zararlı çıkacak olan siz olacaksınız. Bırakalım gereksiz ‘ kurumsal yurtdışı eğitim ‘ zırvalıklarını. Amaç sorunsuz hizmet almak sa bu konuda son derece tecrübeli bir sürü work and travel danışmanlığı  ve işini güzelce yapan wat danışmanları var. En baştan ne istediğinizi, ne tür bir iş beklediğinizi, hangi şehir yada hangi eyaleti hedeflediğiniz en baştan belirtin. Genellikle sizler yani work and travel katılımcıları ilk görüşmede şöyle bir cümleler kurar : ingilizcemi geliştirebileceğim bir iş olsun, hayatın pahalı olmadığı bir yer olsun, yabancı katılımcıların olduğu yerler olsun… gibi. Daha sonra bu cümleler değişir  ve ellere hesap makineleri alınıp ‘ kaç para kazanacağım ben bu işten ‘ şekline döner. İşte tüm bu aşamalarda size yardımcı olacak, sizi doğru yönlendirebilecek, karşılıklı iyi ilişkiler kurup anlaşabileceğiniz bir work and travel danışmanı edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Work and travel’a kiminle gideceksiniz ?

Genellikle türk work and travel katılımcıları cümbür cemaat work and travel yapmak istiyoruz. Ortalama en az 3- 6 kişilik gruplar halinde work and travel a katılmak bana sorarsanız tam bir kaos. Tam da şu anda böyle bir planınız olabilir ve yazacaklarım hiç hoşunuza gitmeyebilir. Ama yazıyı okumaya devam edin çünkü çok muhtemelen süreç içinde yaşayacaklarınızı size önceden şimdiden söyleyeyim.

Kalabalık bir grubun work and travel ‘a katılmak istemesi ilk önce doğal olarak görüşme yaptığınız work and travel danışmanlık şirketinin ve o görüşmeyi gerçekleştiren work and travel danışmanını ilk aşamada ellerini ovuşturmasına sebep olacaktır. ( daha sonra yaşanacak bir sıkıntı pişmanlığa sebep olsa da… ) Katılımcı olarak şunlara dikkat etmenizi öneriyorum.

 • İngilizce seviyeniz ve programa katılım tarihleriniz muhtemel bir sorundur. Bazı öğrenciler daha erken yaz tatiline girerken bazılarınız daha geç bir tarihte katılabilir.Bu durumda aynı iş yerinde aynı eyalet ve şehir de hatta aynı konaklama da kalamazsınız
 • İngilizce seviyeleriniz arasında ciddi fark olabilir. Bu durumda yine aynı iş yerinde çalışmanız mucizelere bağldır.
 • Work and travel programı hakkında gruptaki herkes farklı beklentiler içinde olabilir ve bu birlikte katılmanıza engel olabilir
 • Sunulan işler herkese hitap etmeyebilir.
 • Şehir tercihleri farklı olabilir

Seçenekleri çoğaltmak mümkün. Work and travel a en fazla bence 2 kişi yada tek olarak katılın. Emin olun daha fazla fayda elde edeceksiniz.

Programa hangi tarihler arasında katılabileceksiniz ?

Bu başlık bence çok önemli. Eğer Temmuz 1 ile 20 temmuz arasında daha fazla iş yeri olabilese work and travel için daha fazal öğrenci Amerika’ya gidebilir. Ama genelde program katılımları Mayıs ikinci hafta ilke Haziran ilk hafta olmakta. Eğer daha iyi bir iş, daha sorunsuz bir süreç istiyorsanız başlangıç tarihlerinizi en geç Haziran ilk hafta şeklinde yapabilmeniz gerekmektedir. ( Bazı durumlarda 15 haziran da kabul edilebilir ) 1 hafta erken yada 1 hafta geç başlangıç work and travel için gerçekten çok önemli …

Programda çalışacağın işi , en az 2-3 ay yaşayacağın şehri çok iyi araştırmalısın. İş sözleşmesini mutlaka çok detaylı bir şekilde oku ! ABD kültürü hakkında bilgi edin

Bu aşamada işler yolundaysa çalışacağınız iş, yaşayacağınız şehri mutlaka araştırın. Size verilmiş olan ( mutlaka isteyin ) Job Offer iyi bir şekilde incelenmeyi hak ediyor unutmayın. Bu iş sözleşmesinde ne kadar para kazanacaksınız, hafta da kaç sat çalışacaksınız, iş yerinin beklentileri, konaklamanın detayları, genel iş kuralları gibi bir çok önemli bilgi var bunu göz ardı etmeyin. Son olarak mutlaka Amerikan kültürü hakkında ve özelikle yaşayacağınız eyaletin genel kültürü hakkında bilgi edinin. Şurada bir yazı var ( Amerika hakkında pek bilinmeyen gerçekler ) mutlaka okuyun derim.

Program hakkında aileyi bilgilendirmek. ABD’de gezerken nasıl bir rota yapacaksın ? Yapmak istediklerini şimdiden planla ve buna göre iyi bütçe hazırla.

Yıllar önce Ayşe isminde bir öğrenciyi Montana’da Hilton Oteline göndermiştik. Ailesi Ağustos ayında ofisimizi pek şık olmayacak şekilde ziyaret ederek ‘ kızımız en son bu şirkete gelmiş ‘ şeklinde bir cümle ofise giriş yapıp işi polis çağırmaya kadar götürmüştü. Bunu şundan anlatıyorum bazı work and travel katılımcıları bu program için malesef ailelere farklı şeyler söyleyebilmekte. Ailenize mutlaka en doğru şekilde bilgilendirin. gerekir se sürecin en başında ailenizle birlikte çalışacağınız work and travel şirketinden bilgi alın. Work and travel nedir , ne değildir anlatın. Work and travel tatil programı zanneden, ingilizce kursu zanneden aileler olabilir. Yapmak istediklerinizi ailenizle paylaşın. Doğal olarak sağlıklı bir bütçe yapın. Work and travel ücretleri konusunda doğru ve sağlıklı bütçe yapın ki sonradan ekonomik zorluk çekmeyin.

Şunu söylemek zorundayım… her aşamada da ailenizi peşinizden sürüklemeyin. Sonuçta bu program bireysel bir etkinlik, aileniz değil siz yaşayacaksınız. Genellikle work and travel şirketleri aileler ile çok fazla iletişim içinde olmak istemeyebilirler.

Work and travel vize görüşmesine hazır mısınız ? Vize görüşmeniz ne zaman ? Vize için gerekli evraklar nelerdir ?

Work and travel vize görüşmesi  süreçte en heyecanlı aşamadır. Danışmanlık şirketiniz size bu konuda bilgilendirecek ama siz siz olun yine de bir kez daha aşağıda ki yönergeleri bu linkte gözden geçiriniz.

work and travel ucuz uçak bileti satın almak. (Biletini lütfen kendin al )

Work and travel programı için tüm işlemler tamamlandıktan sonra uçak bileti aşamasına geldiniz. Ucuz uçak bileti satın almak için dikkat etmeniz gereken bir çok detay var. Bu detaylar için TIKLAYINIZ

work and travel için son hazırlıklar neler olmalıdır ? Bavul nasıl hazırlanmalı ? Son dakika work and travel uyarıları …

Bu alanı daha sonra yazacağım. Söz 🙂